Pomysłowy Żoliborz

Wróć

ŻoliMajster

admin admin  •  15-04-2019  •    Brak komentarzy
Logo ŻoliMajstra
Logo ŻoliMajstra


Kod wniosku: -2019-04-16

Propagowanie nauk ścisłych i technicznych oraz idei innowacji i nowych technologii w społeczności lokalnej Żoliborza.

Główny cel

Żolimajster to inicjatywa, która ma na celu propagowanie edukacji STEAM w społeczności lokalnej Żoliborza. STEAM, czyli angielski akronim pochodzący od słów Science, Technology, Engineering, Arts and Math, jest formą edukacji, która ma interdyscyplinarnie łączyć wspomniane dziedziny, a więc Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę i Matematykę. ŻoliMajster ma zawierać w sobie majsternię, pracownię przyrodniczą oraz pracownię robotyczną. Wszystko to w formie otwartej przestrzeni, w której będzie można realizować projekty zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Celem jest zwiększenie szans uczniów i uczennic w świecie nauk ścisłych i technicznych oraz promowanie idei innowacji i nowych technologii nie tylko w rozumieniu korzystania ze smartfonów i social mediów.

Lider/Liderka/Grupa inicjatywna

Mieszkańcy Żoliborza

Sojusznicy

Bednarska Szkoła Realna (wypożyczenie narzędzi i wsparcie merytoryczne)

Miasto Jest Nasze #Żoliborz (wykonanie logo)

Forum Edukacji Realnej (wsparcie merytoryczne oraz dydaktyczne)

Firma In4mate – (bezpłatne użyczenie lokalu)

Wykorzystane narzędzia

•    podanie do Urzędu Dzielnicy Żoliborz o bezpłatne użyczenie sali – na początku realizacji działań pomysłodawca szukał przestrzeni do bezpłatnego wykorzystania na społeczne działania. Zwrócił się do Urzędu Dzielnicy Żoliborz, który wsparł pomysł przestrzenią w MAL-u przy ul. Marii Kazimiery;

•    wsparcie sprzętowe uzyskane od zaprzyjaźnionej prywatnej instytucji – Bednarska Szkoła Realna, wymiana zasobów pozwoliła wystartować z całym projektem;

•    nagłośnienie za pomocą mediów społecznościowych z zaangażowanymi odbiorcami i odbiorczyniami – dobre wskazówki i konstruktywne informacje zwrotne od użytkowników Facebooka Miasto Jest Nasze #Żoliborz pozwoliły na rozwinięcie projektu, znalezienie lokalu i rekrutację pierwszych uczestników warsztatów;

•    kanał na Youtube, który umożliwił upowszechnianie pracy uczestników warsztatów.

Miejsce

Aleja Wojska Polskiego 17

Działania

Działanie rozpoczęło się od wewnętrznej motywacji pomysłodawcy i pasji do majsterkowania, której nie można było realizować skutecznie w żadnym stacjonarnym miejscu na terenie Zoliborza. Zrodziło się również z niezgody na obecny stan edukacji – brak praktycznych zajęć dla uczniów i nierozwijanie ich kreatywności.

Pomysłodawca, korzystając ze swojego doświadczenia i pomysłów zrodzonych przy pracy nauczyciela w społecznej szkole, rozpoczął od szukania sojuszników – zarówno wśród swoich znajomych, jak i zaprzyjaźnionych instytucji edukacyjnych. Dzięki temu już na starcie udało się zebrać niezbędne zasoby – narzędzia, wiedzę, podejście promocyjne, zarys koncepcji. Wsparcie uzyskiwano też za pomocą opublikowanego manifestu ŻoliMajstra na Facebooku – Miasto Jest Nasze #Żoliborz.

Inauguracyjne warsztaty zostały przeprowadzone w bezpłatnie użyczonej przez Urząd Dzielnicy sali w MAL-u na Marii Kazimiery. Jednak na dłuższą metę względy logistyczne wymusiły szukanie miejsca na stałe. Pomysłodawcy udało się wejść we współpracę z prywatną firmą, która za darmo odstąpiła część wynajmowanych przez siebie przestrzeni biurowych.

Pomysłodawca rozwija ofertę dla dzieci, ale sam myśli o tej inicjatywie jako o dobrej praktyce, którą chce zarazić innych rodziców. Na ten moment jednak ich poziom zaangażowania nie powoduje, że powstają kolejne podobne miejsca. W najbliższym czasie za namową Urzędu Dzielnicy, ŻoliMajster będzie realizować swoje działania w ramach inicjatywy lokalnej. Obecnie planowana jest ewaluacja działań i przyjrzenie się rezultatom dotychczasowej pracy.

Czy działania są kontynuowane?

Tak, w ŻoliMajstrze ogłaszane są kolejne rekrutacje na warsztaty, powiększa się zakres zajęć i coraz więcej osób udziela się na grupie na Facebook-u.

Co utrudniało realizację?

Trudnym momentem realizacji pomysłu był etap poszukiwania sali. Działanie jest prowadzone wolontariacko, więc warunkiem było znalezienie bezpłatnej przestrzeni. Po pierwszym sukcesie wynajmu sali w MAL-u szybko okazało się, że to rozwiązanie niesie za duże koszty logistyczne.

Działanie zostało przemyślane jako „centrum eksperckie“, które pokazuje dobry przykład samoorganizowania się rodziców w temacie edukacji swoich dzieci. Jednak w trakcie realizacji okazało się, że wśród rodziców cieżko „sprzedać“ tę ideę – na razie ŻoliMajster traktowany jest przez odbiorców, jako miejsce warsztatów, ale pomysłodawca nie traci swojego myślenia o głównym celu.

Co nam pomogło w realizacji?

Duże zainteresowanie filmikami, które pomysłodawca publikował w internecie, przedstawiającymi pierwsze warsztaty z synem, przerodziło się w pytania o podobne działania dla innych dzieci. Wokół pomysłu zaczęło gromadzić się coraz więcej ludzi, którzy napędzali pomysłodawcę do działania.

Pozytywna reakcja ze strony Urzędu Dzielnicy, która przekładała się na wspierające telefony i serdeczność w kontakcie. Obecnie Urząd motywuje pomysłodawcę do realizacji inicjatywy lokalnej.

Bardzo pomocne okazało się wsparcie sojusznica, znajomego Pawła Sielczaka, który miał duży wkład w tworzenie warsztatów i podtrzymywanie motywacji pomysłodawcy.

 

O pomyśle w prasie:

Gazeta Żoliborza

Grupa na Facebook'u

Wideo promocyjne

Czy rozwój techniczno-artystyczny jest ważny?


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors