Pomysłowy Żoliborz

Wróć

Mural Davida Bowiego

admin admin  •  02-04-2019  •    Brak komentarzy
Mural Davida Bowiego przy ul. Marii Kazimiery
Mural Davida Bowiego przy ul. Marii Kazimiery


Kod wniosku: -2019-04-7

Jak twierdzą biografowie, w kwietniu 1976 roku David Bowie, podróżujący pociągiem przez Warszawę,  skorzystał z rozkładowego postoju i wybrał się na spacer po okolicy.

Główny cel

Stworzenie muralu upamiętniającego osobę Davida Bowiego

Lider/Liderka/Grupa inicjatywna

Stowarzyszenie Stacja Muranów 

Sojusznicy

Akcję wsparł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Żoliborz i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz sponsorzy: Empik, Grolsch i FoodCare. Dodatkowe środki na realizację muralu pozyskano dzięki zbiórce organizowanej przez platformę WspierajKulturę. 

Wykorzystane narzędzia

Crowdfounding i sponoring

Miejsce

ul. Marii Kazimiery 1 

Działania

Mural Davida Bowiego autorstwa Dawida Celeka powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Stacja Muranów w kwietniu 2016 roku na ścianie budynku przy ulicy Marii Kazimiery 1. Został odsłonięty w 40. rocznicę domniemanej wizyty artysty w Warszawie. Jak twierdzą biografowie, w kwietniu 1976 roku David  Bowie, podróżujący pociągiem przez Warszawę,  skorzystał z rozkładowego postoju i wybrał się na spacer po okolicy. Miał wówczas dotrzeć do placu Wilsona, gdzie w sklepie muzycznym kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Melancholijna atmosfera miasta, znajdującego się wówczas za żelazną kurtyną, jak również motywy z utworu „Helokanie” autorstwa Stanisława Hadyny zainspirowały go do nagrania rok później utworu „Warszawa”, który trafił na nagrywaną w Berlinie płytę „Low”. Fani artysty do dziś spierają się, czy ów krótki pobyt na Żoliborzu rzeczywiście miał miejsce i czy było to w 1976 r., czy może trzy lata wcześniej, gdy  Bowie  również przejeżdżał przez Warszawę. Faktem jest natomiast, że zmarły w styczniu 2016 roku muzyk jest jednym z nielicznych artystów światowej klasy, którzy wyróżnili polską stolicę, tworząc dedykowane jej dzieło.   Stowarzyszenie Stacja Muranów stworzyło mural w hołdzie Bowiemu – Beata Chomątowska, prezeska organizacji, wpadła na ten pomysł tuż po jego śmierci. Zwycięski projekt został wybrany w dwuetapowym, otwartym konkursie: w pierwszym etapie jury, złożone z organizatorów akcji, ekspertów zajmujących się sztuką ulicy oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Żoliborz wybrało trzy najlepsze pod względem artystycznym propozycje i przedstawiło je publicznie. Na wyłonione w ten sposób dwie najlepsze propozycje głosowali następnie internauci. Wielu z nich wsparło jego realizację poprzez udział w akcji crowdfundingowej.

Czy działania są kontynuowane?

Co roku w rocznicę śmierci Davida Bowie fani zapalają pod muralem znicze. Po sukcesie akcji Stacja Muranów przeprowadziła podobną akcję dotyczącą muralu dla Leopolda Tyrmanda na

Pl. Trzech Krzyży. Akcja również zakończyła się sukcesem.  

Co utrudniało realizację?

Projekt przerósł oczekiwania organizatorów. Z niewinnego pomysłu powstała akcja o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym - wzmianki o muralu pojawiały się również w zagranicznej prasie (problemem były niewielkie zasoby kadrowe i złożoność działań przez ogromne zainteresowanie mediów).  

Co nam pomogło w realizacji?

Rzesza fanów, którzy deklarowali wsparcie finansowe oraz organizacyjne. 

Czy David Bowi był w Warszawie?


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors