Pomysłowy Żoliborz

Wróć

Czytelnik Żoliborski

admin admin  •  02-04-2019  •    Brak komentarzy
Czytelnik Żoliborski
Czytelnik Żoliborski


Kod wniosku: -2019-04-9

Klub czytelniczy na Żoliborzu.

Główny cel

Początkowym celem było podzielić się i pochwalić tym, co czytamy. Potem okazało się, że Czytelnik to jest fajne miejsce, żeby integrować społeczność.

Lider/Liderka/Grupa inicjatywna

Daria Mędrzycka, Miasto Jest Nasze #Żoliborz

Sojusznicy

Wojciech Górnaś, współmoderuje rozmowy o książkach

Wykorzystane narzędzia

MAL Marii Kazimiery - udostępnienie miejsca i wsparcie w promocji 

Miejsce

MAL Marii Kazimiery (4 spotkania), Litera Cafe na Bielanach (1 spotkanie), Sady Cafe, Kępa Potocka (1-2 spotkania)

Działania

Czytelnik Żoliborski to rozmowy o przeczytanej książce. Na początku był pomysł, żeby to były zawsze książki związane z Żoliborzem, ale potem wspólnie zdecydowano, że lepiej to urozmaicać. Czytaliśmy "Kieszonkowy atlas kobiet" Sylwii Chutnik, Marka Hłaskę, "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej oraz "Lwy Mojego Podwórka" Igora Newerlego. Na każdym spotkaniu uczestnicy polecali sobie też inne ostatnio przeczytane książki i pożyczali sobie wzajemnie nowości, których nie można było dostać w bibliotece. Spotkania zawsze odbywały się w ostani piątek miesiąca.

Czy działania są kontynuowane?

Obecnie są zawieszone, ale organizatorka planuje kontynuację. Ostatnie spotkanie odbyło się w listopadzie 2018.

Co utrudniało realizację?

Wiele ludzi zapisywało się na wydarzenia na Facebooku, ale pojawiało się ostatecznie po kilka osób, na przykład zapisywało się 80, a później przychodziło 6. To powodowało trudności w znalezieniu i zarezerwowaniu miejsca. 

Na pewno mamy taki pomysł, żeby zrobić jeszcze spotkania z autorami książek i spotkania w większym miejscu. MAL (Miejsce Aktywności Lokalnej) do tego celu nie może służyć, ponieważ w trakcie takich spotkań autorzy promowaliby swoje nowe książki, a to nie jest zgodne z regulaminem MAL-i.

Co nam pomogło w realizacji? 

Wsparcie od znajomych i uczestników, możliwość podzielenia się, dawania od siebie, ale też duma i pewność siebie, które rodziły się podczas spotkań.  Obecność ciekawych osób na spotkaniach: „Z ludzi, którzy przychodzą, poznaliśmy masę ciekawych osób z ciekawą historią. Poznaliśmy taką dziewczynę, która opowiadała o wielu motywach nieheteronormatywnych w polskiej literaturze. Wiele mówiliśmy o zjawisku wytwarzania swojego wizerunku przez pisarzy w latach `60 i `70”.  

Klub czytelniczy


Zaloguj się lub Zarejestruj się by zostawić komentarz.
Niniejszy pomysł ma żadnych powiadomień.
Nie ma zdefiniowanych wydarzeń
sponsors